راهکارهایی برای بهبود سرعت سایت

سرعت سایت علاوه بر تاثیر زیادی که بر جذابیت و کاربرپسند بودن سایت دارد می تواند عاملی برای بهبود رتبه ی شما در گوگل و سئو سایت شما باشد. بنابر تحقیقات صورت گرفته، بهترین و ایده آل ترین حالت برای سرعت سایت، بازه زمانی 2 تا 5 ثانیه را شامل می شود که در این حالت، نرخ بانس ریت کمتر خواهد بود و می تواند کاربران زیادی را به سایت شما جذب کند. در این مقاله ساده ترین و موثر ترین روش ها را به شما معرفی می کنیم:

  • از قالب بهینه استفاده کنید: سعی کنید قالبی استاندارد و بهینه انتخاب نمایید تا باعث بالا رفتن سرعت لود سایت شما شود.
  • از افزونه کش استفاده کنید: این افزونه موجب می شود تا زمان دانلود شدن وب سایت در دفعه های متعدد ورود کاربرها، کاهش یابد.
  • کاهش حجم تصاویر: تصاویر وبسایت خود را بررسی کنید و آن هایی که حجم بالایی دارند را کاهش دهید. مثلا استفاده از فرمت‌های تصویر فشرده ‌تر مانند WEBP به جای PNG و تنظیم ابعاد تصاویر به اندازه ای که نیاز است و با تصاویر با سایز زیر 100 کیلوبایت بهترین نمایش را برای کاربران خود داشته باشید.
  • بهینه سازی کد: ادغام و فشرده ‌سازی فایل‌های CSS و JavaScript به منظور کاهش تعداد درخواست های سرور و حذف فضاهای خالی و کدهای غیرضروری و بهینه‌ سازی کدهای پیچیده
  • استفاده از هاست مناسب: برحسب آنکه چه نوع هاستی را انتخاب می کنید، می توانید منابع بیشتری را برای پردازش سرور و سرعت بارگذاری سایت استفاده کنید.
  • استفاده از هاست جدا برای ویدیو: یکی از نکاتی که کمتر کسی در زمینه افزایش سرعت لود سایت به آن توجه می کند، درنظر گرفتن هاست جداگانه برای فایل های سنگین است.
  • باز طراحی سایت: در صورتی که دیزاین سایت شما به صورت کلی نامناسب بوده و یا قدیمی باشد، بهتر است با کدنویسی استاندارد، کوتاه و خلاصه یا به کارگیری ابزارهای جدید صفحه ساز، اقدام به باز طراحی سایت نمایید. چراکه این کار می تواند به بهینه سازی کدها کمک کند.
  • حذف فونت های اضافی: بخش بزرگی از زمان لود سایت شما، به بارگذاری و دانلود فونت اختصاص می یابد. شما می توانید با حذف فونت های اضافی و یا تک فونته کردن سایت خود، نسبت به بهینه سازی سرعت سایت خود اقدام کنید.
  • افزایش سرعت سایت با افزونه WP Rocket : استفاده از افزونه ها، همواره یکی از ساده ترین راه های افزایش سرعت سایت وردپرسی بوده است، چرا که شما می توانید با نصب و تنظیمات این افزونه به راحتی سرعت سایت خود را بهینه کرده و مواردی مثل فشرده سازی html , CSS ها را با این افزونه انجام دهید و همینطور تعداد درخواست هایی که وبسایت شما برای لود شدن به مروگر کاربر می دهد را کاهش دهید و در نهایت سرعت سایت خود را تقویت نمایید. امکاناتی که در این افزونه برای بالا بردن سرعت سایت درنظر گرفته شده است، عبارتند از:

   بهینه سازی و پیش بارگذاری تصاویر

   فعالسازی قابلیت کش وب سایت

   پشتیبانی از CDN

   مینیفای کردن کدهای CSS, html و جاوا اسکریپت

   ادغام فایل های کوچک JS و CSS

   بهینه سازی فونت های گوگل

   پشتیبانی از قابلیت GZIP برای فشرده سازی فایل ها

   بارگذاری تنبل تصاویر

در آخر مهم ترین و بهترین روش برای افزایش سرعت لود سایت، کمتر کردن تعداد ریکوئست های ارسالی به سرور است؛ چراکه هر المان برای بارگذاری، نیاز به یک درخواست به سرور دارد. بنابراین شما می توانید با کم کردن حجم درخواست ها، زمان لود کامل سایت خود را کمتر کنید.

همچنین از دیگر راهکارها برای افزایش سرعت لود سایت می توان به اصلاح و حذف ریدایرکت ها، غیرفعال کردن افزونه های غیر ضروری در صفحات مختلف، حذف رونوشت های قدیمی و پاکسازی داده های سایت نیز اشاره کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *